جلوگیری از کپی کردن مطالب

بازاریابی شبکه ای ، Billionaire Builders Team - تسلط یافتن بر ارتباطات غیر كلامی مستلزم مشاركت است !
آپلود عکس رایگان و دائمی		

تسلط یافتن بر ارتباطات غیر كلامی مستلزم مشاركت است !


BBTeam.ir - ‏من متقاعد شده‌ام كه هر فرد دارای هوش طبیعی می‌تواند نحوه‌ی استفاده از ارتباطات غیر كلامی را یاد بگیرد. من این موضوع را می‌دانم چون طی دو دهه‌ی گذشته به هزاران نفر، درست مثل شما، یاد داده‌ام چطور رفتار غیر كلامی را با موفقیت رمزگشایی و از این اطلاعات برای غنی ساختن زندگی خود، عزیزانشان و برای رسیدن به اهداف فردی و حرفه‌ای‌شان استفاده كنند. در هر صورت، انجام این كار ایجاب می‌كند كه من و شما یك مشاركت كاری ایجاد و هر یك برای این موضوع مهم، به‌صورت دوجانبه تلاش كنیم.

پیروی از ده فرمان برای مشاهده و رمزگشایی موفقیت‌آمیز ارتباطات غیر كلامی

خواندن موفقیت‌آمیز ذهن افراد، جمع‌آوری اطلاعات غیر كلامی برای ارزیابی افكار، احساسات و نیات آن‌ها مهارتی است كه مستلزم تمرین مداوم و آموزش مناسب است. برای كمك به شما در امر آموزش، می‌خواهم خط‌مشی‌های مهم (ده فرمان) را به شما ارائه كنم تا كارایی‌تان برای درك رفتارهای غیر كلامی به حداكثر رسانده شود. وقتی این فرمان‌ها را در زندگی روزمره‌تان تركیب و آن‌ها را بخشی از روال عادی خود كنید، به‌زودی ماهیت دوم شما خواهد شد و به تفكر آگاهانه‌ی اندكی نیاز خواهد داشت. این كار خیلی شبیه یاد گرفتن رانندگی است. آیا اولین باری كه رانندگی كردید، یادتان می‌آید؟ اگر مثل من بودید، آن‌قدر توجه‌تان به فرمان خودرو بوده است كه پیگیری آنچه در داخل ماشین انجام می‌دادید و تمركز بر آنچه در جاده در همان زمان اتفاق می‌افتاد، برایتان مشكل بود. شما فقط وقتی پشت فرمان احساس راحتی می‌كنید كه بتوانید تمركزتان را توسعه بدهید تا بر تمام محیط رانندگی احاطه پیدا كنید. در مورد رفتار غیر كلامی هم همین‌طور است. وقتی بر مكانیك استفاده‌ی مؤثر از ارتباطات غیر كلامی مسلط شوید، این كار به‌صورت خودكار انجام خواهد شد و شما می‌توانید تمام توجه خود را بر رمزگشایی جهان اطرافتان متمركز كنید.

فرمان ۱: ناظر كارامد محیط خود باشید. 

این اساسی‌ترین شرط برای هركسی است كه می‌خواهد ارتباطات غیر كلامی را رمزگشایی و از آن استفاده كند.
فردی را تصور كنید كه با وجود چوب‌پنبه در گوش‌هایش تلاش می‌كند صدای اطرافش را بشنود. با این وضعیت نمی‌توانیم پیغام را بشنویم و هر چیزی كه گفته می‌شود، از دست ما می‌رود. بنابراین، اغلب شنوندگان با قصد و نیت، گوشی نمی‌گذارند؛ اما وقتی نوبت به دیدن حركات و رفتار غیر كلامی می‌رسد، ممكن است بسیاری از بینندگان چشم‌بند زده باشند، چون به پیام‌های بدنی اطرافشان بی‌توجه هستند. این موضوع را در نظر بگیرید. درست همان‌گونه كه گوش دادن دقیق برای درك اظهارات كلامی ما اهمیت بسیاری دارد، مشاهده‌ی دقیق برای فهمیدن رفتار و حالات بدن ما بسیار مهم است. آهسته‌تر، این جمله را سرسری نخوانید و به خواندن بقیه‌ی مطلب نپردازید. مفهوم این جمله بسیار مهم است. مشاهده‌ی منسجم (پر تلاش) برای خواندن ذهن افراد و آشكارسازی موفقیت‌آمیز بیانات غیر كلامی آن‌ها لازم و ضروری است.
مسأله این است كه اغلب افراد زندگی خود را برای نگاه كردن سپری می‌كنند نه برای دیدن، یا آن‌گونه كه شرلوك هولمز كارآگاه معروف انگلیسی به دستیار خود دكتر واتسون می‌گوید: «تو می‌بینی اما مشاهده نمی‌كنی» متأسفانه اغلب افراد، اطراف خود را با حداقل تلاش می‌بینند. چنین افرادی به تغییرات ظریف در جهان خود بی‌توجه هستند. آن‌ها از جزئیات غنی، كه احاطه‌شان كرده است، آگاه نیستند، مانند حركت ظریف دست یا پای یك فرد كه ممكن است افكار یا نیات او را آشكار كند.

درواقع، بررسی‌های علمی مختلف نشان داده است كه افراد، مشاهده‌كنندگان ضعیف جهان خود هستند. برای مثال، وقتی مردی كه لباس گوریل پوشیده بود، در جلوی گروهی از دانشجویان راه رفت درحالی‌كه فعالیت‌های دیگری در حال صورت گرفتن بودند، نیمی از دانشجویان حتی گوریل را در بین خود ندیدند.
افرادی كه به فقر مشاهده دچارند، فاقد چیزی هستند كه خلبان‌ها با عنوان «آگاهی از وضعیت» به آن اشاره می‌كنند كه حس كردن جایی است كه فرد در تمام اوقات در آن است. آن‌ها از آنچه پیرامونشان یا حتی در جلوی آن‌ها در حال وقوع است، تصویر ذهنی منسجمی ندارند. از آن‌ها بخواهید داخل اتاقی شوند كه از افراد غریبه مملو است، به آن‌ها فرصت بدهیـد به اطـراف نگاه كنند و بعد بخواهیـد چشمان خود را ببندند و چیزی را كه دیده‌اند، گزارش كنند. به این ترتیب از ناتوانی‌شان برای به‌خاطر آوردن حتی واضح‌ترین موضوع در اتاق متعجب خواهید شد.
دریافتن این موضوع برای من ناراحت‌كننده بود كه ما چقدر با افرادی مواجه می‌شویم یا در مورد افرادی مطلب می‌خوانیم كه به‌نظر می‌رسد همیشه چشمانشان به‌روی رویدادهای زندگی بسته است.

شكایات این افراد همیشه یكسان است:
ـ همسرم درخواست طلاق كرده است، من هیچ وقت سرنخی نداشتم كه او از ازدواجمان ناراضی است.
ـ مشاور راهنما به من می‌گوید سه سال است پسرم كوكائین مصرف می‌كند، من فكر نمی‌كردم او مشكل اعتیاد داشته باشد.
ـ من با این مرد بحث می‌كردم و او ناگهان به من مشت زد. من حركت مشت او را به سمت خودم ندیدم.
ـ من فكر می‌كردم رییسم از عملكرد شغلی‌ام راضی است. فكر نمی‌كردم قرار است اخراج شوم.

این‌ها انواع جملاتی است كه زنان و مردانی گفته‌اند كه هرگز یاد نگرفته‌اند جهان اطراف خود را به‌طور مؤثر و كارامد ببینند. چنین ناكامی‌هایی تعجب‌برانگیز نیست. هرچه باشد، وقتی افرادی بزرگ و بالغ می‌شویم، هرگز به ما آموخته نمی‌شود چطور سرنخ‌های غیر كلامی دیگران را مشاهده كنیم. هیچ كلاسی در مدرسه‌ی ابتدایی، دبیرستان یا دانشگاه وجود ندارد كه آگاهی از وضعیت دیگران را به افراد یاد دهد. اگر شما خوش‌شانس باشید، به خودتان یاد می‌دهید كه یك مشاهده‌گر دقیق باشید. اگر این‌طور نباشد، مقدار زیادی اطلاعات مفید را از دست می‌دهید كه ممكن است به شما كمك كنند، از مسائل اجتناب و زندگی خود را رضایت‌بخش‌تر كنید، خواه در مورد قرارهای دوستانه و خواه در مورد كار یا خانواده‌تان باشد.
خوشبختانه مشاهده مهارتی است كه می‌توان آموخت. ما مجبور نیستیم زندگی را با نابینایی بگذرانیم. علاوه‌بر این، چون مشاهده یك مهارت است، می‌توانیم با آموزش و تمرین صحیح عملكردمان را بهتر كنیم. اگر از لحاظ مشاهده به چالش كشانده شده‌اید و مشكل دارید، ناامید نشوید. اگر مایل باشید، می‌توانید از وقت و تلاشتان برای مشاهده‌ی خودآگاهانه‌تر نسبت به جهان استفاده و بر ضعفتان در این حوزه غلبه كنید.

كاری كه باید انجام دهید، این است كه مشاهده (مشاهده‌ی متمركز) را شیوه‌ی زندگی‌تان كنید. آگاهی از جهان اطرافتان یك عمل بدون اراده نیست. مشاهده یك رفتار تعمدی و خودآگاهانه است كه رسیدن به آن تلاش، انرژی و تمركز می‌خواهد و حفظ آن تمرین همیشگی می‌طلبد. مشاهده مثل یك ماهیچه است. ماهیچه با تمرین قوی‌تر و بدون استفاده ضعیف می‌شود. پس ماهیچه‌ی چشمانتان را ورزش دهید تا جهان اطرافتان را قدرتمندتر رمزگشایی كنید.
راستی، وقتی من در مورد مشاهده‌ی متمركز صحبت می‌كنم، از شما می‌خواهم از تمام حس‌هایتان استفاده كنید، نه‌فقط حس بینایی‌تان. هرگاه وارد آپارتمانم می‌شوم، نفس عمیقی می‌كشم. اگر همه‌چیز بوی «عادی» ندهد، نگران می‌شوم. یك بار وقتی از سفر به خانه آمدم، بوی كم دود سیگار را احساس كردم. قبل از این‌كه چشم‌هایم بتوانند آپارتمان را بگردند، بینی من در مورد خطر احتمالی به من هشدار داد. مشخص شد كه مأمور نگهداری آپارتمان برای رفع نشتی لوله آن‌جا بوده است و دود روی لباس‌ها و پوست او چند ساعت بعد هنوز در هوا باقی‌مانده بود. خوشبختانه او مزاحم خوشایندی بود؛ اما به‌همین سادگی امكان داشت دزدی در اتاق باشد. نكته این است كه با استفاده از تمام حس‌هایم، بهتر توانستم محیط خود را ارزیابی و به امنیت و رفاه خودم كمك كنم.
 

برگرفته از کتاب بدن سخن می گوید
نویسنده: جو ناواروطبقه بندی: بازاریابی و فروش، 

تاریخ : دوشنبه 4 اسفند 1393 | 12:00 ق.ظ __________________________________ نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
  • کد نمایش افراد آنلاین
  • 
    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic